10 najbardziej pożądanych funkcji flagowców na rynku

Choć na wybór nowego smartfona składa się wiele czynników, nie ulega wątpliwości, że wzornictwo jest jednym z najważniejszych. Obecnie konsumenci poszukują smukłych ekranów dotykowych — producenci wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu, produkując smartfony z ultra wąskimi ramkami. To tłumaczy rosnącą popularność smartfonów z dużymi ekranami o proporcjach 18:9 lub 19:9, a nawet kilku urządzeń bez ramek.

Obudowa – jak Cię widzą, tak Cię piszą

Użytkownicy smartfonów oczekują wiele od nowych modeli. Wygląd i odczucia z obudów są teraz bardziej zróżnicowane niż kiedykolwiek: niektóre telefony mają plecy wykonane ze szkła, inne są wykonane w całości z metalu, a niektóre sport połączenie szkła i metalu. Niektórzy producenci, tacy jak Apple, używają aluminium i szkła do swoich telefonów. Obudowy z tworzyw sztucznych zostały dawno temu porzucone dla segmentu high-end i zastąpione alternatywami z metalu, szkła lub innych naturalnych ale wytrzymałych materiałów. Solidna obudowa flagowca charakteryzuje się też obowiązkowo wodoszczelnością oraz wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne nawet bez użycia dodatkowych środków ochrony smartfona.

Śmierć lustrzankom – aparat fotograficzny w smartfonie to podstawa

Aparaty w smartfonach stały się tak zaawansowane, że coraz częściej zastępują tradycyjne aparaty fotograficzne. Trend jest w kierunku telefonów z wieloma systemami obiektywów i większymi czujnikami, z zoomem jako najczęstszą cechą. Niektóre mają ultraszerokokątny obiektyw do krajobrazów i dużych grup, teleobiektyw do zbliżeń i możliwość natychmiastowego przełączania między nimi (i innymi funkcjami). Smartfon powinien umożliwiać zapisywanie zdjęć w formacie RAW. Powinien mieć dobry tryb nocny do fotografowania po zmroku, a także możliwość nagrywania wideo w jakości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Coraz częściej pojawiają się modele z opcją nagrywania w 8K.

Bateria – jak najmniejsza, o jak największej pojemności

Dzisiejsze smartfony zazwyczaj mogą pochwalić się kilkoma bateriami o dużej pojemności. Ale pojemność nie jest najważniejszym aspektem dobrej baterii. Wiele innych czynników decyduje o tym, jak szybko bateria traci ładunek. Dobry smartfon powinien wspierać technologię szybkiego ładowania, a możliwości ładowania bezprzewodowego byłyby miłe, zwłaszcza jeśli może on również ładować inne urządzenia, takie jak smartwatch. Elon Musk, tak, ten od Tesli, wprowadzić zamierza na rynek smartfona z baterią mającą zrewolucjonizować sposób myślenia o zapasie energii smartfona.

Szybkość działania i wydajność

Rankingi smartfonów często opierają się na wydajności ich procesorów. Ma to sens, ponieważ użytkownikom topowych modeli zależy nie tylko na płynnym działaniu systemu operacyjnego, ale także na komfortowej obsłudze aplikacji i coraz bardziej zaawansowanych graficznie gier mobilnych. W 2021 roku najwięcej do zaoferowania mają Qualcomm Snapdragon 888, Qualcomm Snapdragon 870, Samsung Exynos 2100 oraz Apple A15 Bionic.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.