Jak zabezpieczyć swój telefon przed włamaniem? Kilka porad.
W dwudziestym pierwszym wieku, jeżeli chcesz się czegoś o kimś dowiedzieć, tak naprawdę wystarczy przejąć kontrolę nad jego smartfonem. To w smartfonach mamy aplikacje bankowe, dostęp do skrzynek mailowych, social mediów i wiele innych informacji o nas zawartych w wiadomościach SMS, mailach, historii wyszukiwania, a nawet lokalizacji. Nieodpowiednie, nieostrożne użytkowanie naszego smartfona pozwala osobom postronnym, niekoniecznie nastawionym pokojowo, nie tylko pozbawić nas sporej ilości godności, gotówki lub ruchomości, ale zyskuje prawie władzę nad naszym życiem z umiejętnym wykorzystaniem dostępnych w smartfonach informacji o nas.
Ustaw silne hasło lub blokadę ekranu.
Jeśli nadal nie zabezpieczyłeś dostępu do swojego smartfona hasłem, czas jak najszybciej je zmienić. Nowe modele telefonów oferują szereg możliwości. Najczęstsze rozwiązania to wzór odblokowania na ekranie blokady, sześciocyfrowy kod PIN lub hasło (najtrudniejsze do złamania, pod warunkiem, że nie są to nasze urodziny lub tylko te). Producenci telefonów oferują również rozwiązania biometryczne do odblokowywania telefonów za pomocą odcisków palców lub rozpoznawania twarzy.
Nie zapisuj haseł do kont w telefonie
Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć telefon przed włamaniami, nigdy nie zapisuj hasła na urządzeniu mobilnym. Choć automatyczne logowanie jest wygodne i ułatwia radzenie sobie z wieloma codziennymi problemami, może być źródłem zagrożeń. Postaraj się zapamiętać najważniejsze hasła, np. te, które chronią dostęp do kont bankowych.
Nie otwieraj podejrzanych linków
Nawet jeśli pochodzą od członka rodziny, szefa lub kolegi z pracy. Nigdy nie możesz być pewien, że telefon osoby, którą znasz i której ufasz, nie jest zainfekowany przez hakerów. Phishing to jeden z najczęstszych ataków na komputery i urządzenia mobilne. Cyberprzestępcy podszywają się pod firmy, organizacje i agencje, tworząc niemal identyczne strony internetowe w celu uzyskania danych logowania. Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą i inwigilacją? Jeśli link wysłany do Ciebie e-mailem, SMS-em lub za pośrednictwem mediów społecznościowych wydaje Ci się podejrzany, nie otwieraj go. Upewnij się, że pochodzi z renomowanego źródła.
Unikaj używania przypadkowych komunikatorów
Smartfony służą nam głównie do komunikowania się z rodziną, bliski, współpracownikami. Bezpieczna komunikacja to użytkowanie aplikacji odpowiednio zabezpieczonych szyfrowaniem. Nawet najwięksi operatorzy oferują nam możliwość wykorzystywania aplikacji dziurawych, opartych o infrastrukturę, która nie jest pozbawiona błędów i luk. Niestety, nawet najbardziej dopracowana aplikacja – komunikator nie jest nas w stanie uchronić w pełni przed dostępem służb i kompetentnych cyfrowo osób trzecich. Nowoczesne skrypty szpiegowskie są w stanie wnikać w naszą komunikację na zasadzie przejmowania widoku ekranu. Jeżeli chcesz poszczycić się prywatnością, to załóż, że wszystko, co jest w Twoim smartfonie, tak naprawdę jest dostępne publicznie.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.