Jak samodzielnie zaktualizować oprogramowanie telefonu?
Samodzielna aktualizacja oprogramowania telefonu lub smartfona nie jest zadaniem wybitnie skomplikowanym, gdy aktualizujemy oprogramowanie automatycznie bez konkretnego szczególnego celu i zależy nam jedynie na posiadaniu bezpieczniejszej, nowszej wersji systemu operacyjnego lub aplikacji. W zależności od producenta nasz telefon może być wyposażony w różne programy operacyjne. Najbardziej popularne systemy operacyjne to Android,
iOS dla produktów firmy Apple, Windows phone dla niektórych producentów i BlackBerry OS dla telefonów marki BlackBerry. W kwestii aktualizacji samych aplikacji, czyli programów instalowanych na poszczególnych rodzajach smartfonów z podziałem na producenta i wedle tego danego systemu operacyjnego, aktualizujemy domyślnie i w większości przypadków automatycznie z użyciem autoinstalatorów. Po zaktualizowaniu systemu operacyjnego lub aplikacji często nasz smartfon domagać się będzie ponownego uruchomienia.
O czym pamiętać, przy aktualizacji oprogramowania telefonu?
Istnieje lista kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę, aktualizując oprogramowanie naszego urządzenia. Poniżej kilka najważniejszych:
Przed aktualizacją systemu operacyjnego upewnij się, że zabezpieczyłeś w formie kopii zapasowej w chmurze lub na komputerze stacjonarnym przynajmniej dwie kopie najważniejszych przechowywanych na telefonie danych: lista kontaktów, loginy i hasła, fotografie, filmy.
Jeżeli używasz na swoim smartfonie rzadkich, aczkolwiek ważnych dla Ciebie aplikacji, upewnij się, że nowa wersja systemu operacyjnego będzie je obsługiwać. Na ogół nowe wersje systemów operacyjnych obsługują starsze aplikacje, aczkolwiek nie zawsze jest to regułą.
Aktualizując aplikacje, powinniśmy upewnić się, iż nasza starsza wersja systemu operacyjnego będzie wspierać nową wersję oprogramowania aplikacji. Jeżeli pojawi się konflikt nie zawsze mamy możliwość powrotu do starszej wersji oprogramowania systemu operacyjnego naszego urządzenia.
Co jeżeli nasza aplikacja jest niekompatybilna z nową wersją systemu operacyjnego?
Opisany w nagłówku przypadek zdarza się bardzo rzadko, aczkolwiek istnieją nietypowe aplikacje, które niekoniecznie wspierane przez ich twórcę stwarzają dla nas wyjątkowe możliwości, lub zwyczajnie przyzwyczailiśmy się do nich i nie mamy najmniejszego zamiaru uczyć się niczego na nowo. Jednym z rozwiązań jest, odradzane oczywiście, wyłączenie funkcji automatycznego aktualizowania się oprogramowania naszego smartfona. Unikanie aktualizacji, pamiętaj, naraża Twój telefon na coraz większą ilość ataków umożliwianych, przez odkrywane na bieżąco i niezatkane luki w systemach zabezpieczeń. Co zrobić w przypadku, gdy jednak bezpieczeństwo jest dla nas istotniejsze? W zdecydowanej większości przypadków będziemy w stanie znaleźć dla naszej wyjątkowej aplikacji istniejący już zamiennik, spełniający tę samą lub bardzo podobną funkcję.
Samodzielna aktualizacja oprogramowania smartfona nie powinna być trudna, jednak pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej swoich danych.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.