Powoli czas pożegnać się z BB OS i BB10 – duże zmiany w platformie BBM

8 Czerwca BlackBerry Limited (nie mylić z BlackBerry Mobile) zapowiedziało duże zmiany na platformie BlackBerry OS oraz BlackBerry 10.
Ewidentnie widać, że jest to kolejny krok do wygaszenia dwóch platform autorskich systemów i część przerzucenia BBM do partnera jakim jest Emtek.
Po pierwsze 27 czerwca 2018 użytkownicy BBM na inne OS’y niż iOS i Android nie będą otrzymywali wsparcia technicznego.

Następnie BlackBerry przygotowało dla nas następujące zmiany:

– brak wsparcia dla kanałów BBM
– nie będą działały grupy międzyplatformowe (BB10 + BBOS oraz iOS + Android tylko)
– zakupy zostaną wyłączone (naklejki, subkrybcje itp itd)
– brak możliwości wysyłania IM (szybkich wiadomości) pomiędzy użytkownikami BBOS/BB10 a Androidem i iOS

As a reminder, BlackBerry continues to operate BBM for BBOS and BlackBerry 10 and we thank you for your BBM loyalty regardless of the device you choose.

W mojej opinii jest to kolejny krok do wygaszenia BlackBerry 10 (już nie wspomnę o BBOS który jest przestarzały), autorskiej platformy która pomimo znikomego wsparcia sprawdzała się idealnie jako narzędzie do maili, BBM czy FaceBook Lite.
Z mojego punktu widzenia ta decyzja to strzał w kolano gdyż starsze OS’y nadal bardzo są popularne w Azji.
Jest to kolejny raz gdy  Firma pod dowództwem Chena odwraca się od swoich klientów (przypomnę anulowanie aktualizacji Playbooka do BB10).

Na szczęście za nowe telefony (min KEY2) odpowiedzialna jest niezależna firma – BlackBerry Mobile która ma inne podejście do swoich klientów i możemy liczyć na wsparcie z ich strony.

źródło: BB Blog

Jakub Płuska

Kolekcjoner oraz użytkownik BlackBerry od 2009r. Spec od zagadnień technicznych oraz sprzętowych. kontakt: jakub@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba