BlackBerry HUB dla Androida – jak wygląda sytuacja w 2018 roku?

Każdy fan BlackBerry wie, że aplikacja HUB to zaraz po klawiaturze największy atut smartfonów z jeżyną w logo. Centrum wiadomości, które pozwala łatwo i sprawnie zarządzać wszystkimi mailami, połączeniami, powiadomieniami i smsami w jednym miejscu to coś bez czego ciężko żyć. Sam przyznam, że gdyby nie udostępnienie HUB na telefony innych producentów to na pewno do teraz nie byłbym w stanie korzystać z innego telefonu, a tak wybierając (głównie dla aparatu) jakiś czas temu Samsunga nie poczułem tak bardzo dotkliwie przesiadki z BlackBerry po 8 latach korzystania tylko z ich modeli.

Dla osób, które nie znają BB HUB już wkrótce przygotuję krótki film prezentujący na czym polega i jak łatwo się od niej uzależnić, a tymczasem postaram się opisać jak wygląda aplikacja w porównaniu do tego co znamy z BB10 i opisać co uwielbiam w androidowym wcieleniu centrum wiadomości, a czego mi bardzo brakuje ze starego systemu.

BlackBerry Hub dla Androida to w kwestii wyglądu 1:1 przełożenie centrum powiadomień z BlackBerry 10. Nie oznacza to, że się nie rozwinął – Androidowy odpowiednik posiada bardzo dużo opcji personalizacji. Jest też ciemny motyw, którego użytkownicy BB10 przez lata się nie doprosili.

Mamy też skróty klawiszowe, menu wyboru konta z lewej strony, a nawet podobne gesty, jak uszczypnięcie żeby podejrzeć nieprzeczytane wiadomości, czy przesunięcie w dół listy by wyłonić spotkania z kalendarza, ale brakuje na pewno belki z prawej strony wysuwanej automatycznie po zaznaczeniu wiadomości – zamiast niej trzeba wybrać menu w prawym górnym rogu. Za to na duży plus opcja przesunięcia wiadomości w lewo i prawo w celu wykonania szybkich akcji. Ja osobiście w jedną stronę ustawiłem usunięcie, a w drugą oznaczenie jako odczytana – przyspiesza to znacznie moje poranne zarządzanie mailami.

Bo do maila Hub niezastąpiony jest. 

BlackBerry HUB to w moim odczuciu genialny klient pocztowy. Mamy tutaj łatwe zarządzanie skrzynkami – nie tylko prywatnymi, ale także służbowymi. Możemy sobie ustawić drzemkę jeśli chcemy otrzymać przypomnienie o nowej wiadomości dopiero za jakiś czas, przygotować automatyczne i szybkie odpowiedzi, ustawić automatyczne DW/UDW, zaprosić nadawcę lub adresata wiadomości na spotkanie, a nawet wydrukować (jeśli dodamy drukarkę w opcjach Androida). Moimi ulubionymi akcjami oprócz gestów na wiadomościach są jeszcze wyszukiwanie po załącznikach oraz automatyczne redukcja rozmiaru zdjęć dodawanych jako załączniki – mega przydatne w sytuacji gdy nasz telefon robi zajmujące 5MB cudeńka, a Gmail pozwala na wysłanie wiadomości do 25MB…

Dla tych, którzy za mailem nie tęsknią:

Przez te 2.5 roku od premiery BlackBerry HUB zyskał przede wszystkim bardzo dużo…komunikatorów z którymi jest się w stanie zintegrować. Z różnymi update’ami dostaliśmy wsparcie dla takich popularnych usług jak Skype for Business, WhatsApp, Microsoft Teams, Discord i wiele innych.

Niestety nie wszystko wygląda tak kolorowo i pięknie – wciąż każda wiadomość z aplikacji trzeciej w BlackBerry Hub to po prostu powiadomienie, którego kliknięcie przenosi nas do oryginalnej aplikacji. Nie ma tu eleganckiej i płynnej integracji natywnych aplikacji. 

Od tego jednak nie uciekniemy i o ile smartfony nie będą na tyle potężne, że HUB będzie mógł sobie pozwolić na automatyczne ładowanie w pamięci ekranu aplikacji z powiadomienia to będziemy musieli się z tym pogodzić.

Nie oznacza to, że oprócz maili i telefonów centrum powiadomień nie jest przydatne- w sytuacji gdy mamy coraz większe i dłuższe smartfony sięganie co chwilę do paska powiadomień może być męczące, więc jeśli nam to przeszkadza warto wtedy mieć Huba pod ręką. Nie mniej szkoda, że HUB nie ma jeszcze opcji kliknięcia w ikonkę aby wysunąć pole „szybkiej odpowiedzi”, co znacznie ułatwiłoby obsługę SMSów, czy komunikatorów bez konieczności ładowania całej aplikacji.

Dajcie znać co sądzicie o BlackBerry Hub dla Androida i jak działa u Was na telefonach po ponad 2 latach od premiery. Czy są jakieś funkcje, które chcielibyście zobaczyć? Dajcie znać w komentarzach.

Artur Patnaik

Z BlackBerry od 2009 | BBHub.pl ma dać nową jakość artykułów dla fanów BlackBerry w Polsce. Kontakt: artur@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba