Kartel z Sinaloa nielegalnie zaopatrywany w zabezpieczone telefony BlackBerry

Pamiętacie może głośną historię zatrzymania El Chapo? W mediach głośno było o tym jak baron narkotykowy udzielił wywiadu komunikując się za pomocą BBMa z Seanem Pennem. Tym razem historia ta ma swój ciąg dalszy bo śledczy z FBI rozpracowali skąd członkowie i przywódcy meksykańskiego Kartelu z Sinaloa posiadali swoje zaszyfrowane urządzenia.

Phantom Secure, firma specjalizująca się w dopasowywaniu i dogrywaniu zabezpieczeń do zaszyfrowanych urządzeń wspierających Knox lub BlackBerry, zdawała sobie sprawę z tego komu sprzedaje swoje telefony. Wśród ich klientów byli przemytnicy i przestępcy z całego świata, w tym takich rejonów jak Meksyk, Wenezuela, Kuba, Hong Kong czy Panama, ale szacuje się, że blisko połowa z podejrzewanych 20 000 sprzedanych zabezpieczonych smartfonów trafiła do Australii. Jeden z gangsterów kartelu Sinaloa w trakcie przesłuchania wyznał, że organizacja kupowała telefony od Phantom Secure, by zapewnić sobie szybką, łatwą i bezpieczną kontrolę nad przepływem towaru.

Zmodyfikowane urządzenia miały poblokowane liczne funkcje, jak usługi sieciowe czy aparat, a także szyfrowały komunikację przez stosowanie PGP. Dystrybucja starszych urządzeń BlackBerry łączyła się z uzyskaniem licznych pozwoleń i podpisaniem wielu umów oraz oświadczeń odnośnie braku działalności przestępczej, już nie wspominając o tym, że firmy na pewno były przez agencje rządowe USA dokładnie sprawdzane, ale i takie metody nie zawsze odstraszą ludzi bezprawia, szczególnie w przypadku przestępczości zorganizowanej o takim zasięgu jak w powyższym przypadku.

Artur Patnaik

Z BlackBerry od 2009 | BBHub.pl ma dać nową jakość artykułów dla fanów BlackBerry w Polsce. Kontakt: artur@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba