[Felieton] Co bym chciał zobaczyć w BlackBerry UNI?

Wraz z pogłoskami o następnym sliderze od BlackBerry zaczyna się bardzo pozytywny okres plotek i spekulacji na temat nowej jeżyny. Wizja nadchodzącego smartfona od BlackBerry z wysuwaną klawiaturą fizyczną jest mi szczególnie bliska, bo jestem wielkim fanem serii Torch i PRIVa. Uważam również, że taka decyzja ma wiele sensu, gdyż w każdej innej formie zagrażałby on potencjalnym nabywcom Motion, czy KeyOne. W końcu KeyOne ze stałą klawiaturą fizyczną został niedawno odświeżony – w wersji black ma wystarczające w pełni 4GB pamięci RAM, a Motion oczywiście jest telefonem dla osób, które cenią sobie duży ekran, solidne wykonanie i bezpieczeństwo danych od BlackBerry w przystępnej cenie.

BlackBerry Mobile mam wrażenie znalazło swoją niszę, którą mogą delikatnie poszerzać wydając smartfony dla osób o różnych gustach. Wtedy nowi klienci sięgną po te urządzenia właśnie przez ich unikalność. Miejmy nadzieję, że nauczą się na błędach PRIV i tym razem stworzą solidny telefon oferujący coś naprawdę wyjątkowego w dobrej cenie. Bo moim zdaniem nie może być to urządzenie wycenione na poziomie flagowców – nawet jak koszty jego budowy są wysokie to raczej nikt kto może kupić najnowszego Samsunga czy iPhone’a nie wybierze „dziwnego” BlackBerry, które jeszcze nie daje 100% gwarancji aktualizacji, co jest bolączką w świecie Androida. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że firma tworząca BlackBerry PRIV, czy DTEKi to nie to samo co obecne BlackBerry Mobile, ale wciąż z perspektywy przeciętnego klienta interesuje nas raczej tylko fakt, że nie dostaliśmy nowszego Androida (a PRIV z jedną dużą aktualizacją do systemu, który już był obecny na rynku w momencie jego premiery to delikatnie rzecz ujmując faux pas). Dlatego przy UNI projektanci muszą znaleźć sposób na opracowanie rozwiązań, które jednocześnie nie będą należały do najdroższych.

W przypadku KeyOne czy Motion nie można było bardzo narzekać na jakość wykonania – mam wrażenie, że telefony te były jednymi z lepiej wykonanych BlackBerry, więc jeśli uda się wykonać Slidera na podobnym poziomie powinno być świetnie. W PRIV moimi ulubionymi elementami był też bezkonkurencyjny wyświetlacz OLED oraz zakrzywienie jego krawędzi, które nie było tak mocne jak w pierwszych Galaxy. Dzięki temu telefon się dobrze trzymało, ale jednocześnie wyglądał on bardzo elegancko i nawet schowany widać było, że jest w nim coś wyjątkowego, z najwyższej półki. Niestety, ale zapewne to ten ekran odpowiadał w największej części za koszt produkcji tego telefonu, więc chyba na powtórkę z rozrywki nie ma co liczyć, ale nawet dobry IPS powinien się sprawdzić – fajnie gdyby był bezramkowy lub wręcz o popularnych obecnie proporcjach 18:9.

Czego jeszcze oczekiwałbym od BlackBerry UNI? Na pewno klawiatury obsługującej gesty – dla mnie jest to obecnie must-have i jak tylko wracam do Classica czy Q10 to właśnie tego elementu brakuje mi najbardziej. Dodatkowo chciałbym zobaczyć aparat z optyczną stabilizacją obrazu – ostatnim telefonem od BlackBerry z OIS był PRIV, a jednak nowoczesny smartfon powinien wspierać tak ważny element. Co więcej byłoby świetnie gdyby został wyposażony w głośniki stereo – wszyscy na pewno znacie możliwości Z30, czy Passporta – właśnie głośny czysty dźwięk to coś co zawsze można było pochwalić w urządzeniach BlackBerry i tym razem fajnie aby opcja ta wróciła.

W idealnym świecie smartfon mógłby jeszcze mieć IP67, ale przy fizycznej klawiaturze wydaje mi się, że opracowanie takiego rozwiązania wymagałoby zbyt dużych nakładów pracy. Za to oprócz mniejszych ramek z chęcią zobaczyłbym trochę mniejszy ekran niż w Motion – np. 5,3″ (chyba, że 18:9). W moim przypadku telefony 16:9 5.5″ nie nadają się do obsługi jedną ręką, a minimalnie węższy ekran na pewno leżałby pewnej w dłoni, choć i tak w większości sytuacji smartfon ten byłby przeznaczony do obsługi dwoma rękoma ze względu na fizyczną klawiaturę. 

Oczywiście chciałbym też, żeby aparat uległ poprawie – to co znamy z Motion i KeyOne jest dobre, ale w porównaniu do obecnych flagowców czuć przepaść, szczególnie w ujęciach wieczornych. Ba – ostatnio Motion przednią kamerą nagrywał mi wideo w 10kl/s – tak 10 klatkach, a warunki wcale nie były tragiczne… W ogólnie nie mam pojęcia dlaczego smartfon w obecnych czasach miałby zadecydować o nagrywaniu wideo ustawionego na 1080p 30fps w 10kl/s – jest to ewidentnie błąd software’owy, gdyż najwidoczniej aparat uznał, że wideo trzeba doświetlić, ale wciąż taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Dlatego między innymi w UNI chciałbym, żeby takich bugów nie było – bo są to proste rzeczy do naprawienia, wystarczy tylko się przyłożyć, bo przez 2 lata software’u od BlackBerry na Androida naprawdę sporo poszło do przodu.

Oczywiście najważniejszym punktem będzie cena. Mam wrażenie, że za tak wyjątkowe urządzenie z 6GB RAM i Snapdragonem 660 BlackBerry Mobile może spokojnie policzyć sobie tyle co za KeyOne przy premierze, czyli 550$. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to więcej, bo w takim wypadku lista potencjalnych nabywców może zawęzić się jeszcze bardziej.

Co Wy chcielibyście zobaczyć w nowym BlackBerry? Czy zależałoby Wam na podwójny aparacie, wodoodporności, a może wyświetlaczu OLED? Dajcie znać w komentarzach.

Artur Patnaik

Z BlackBerry od 2009 | BBHub.pl ma dać nową jakość artykułów dla fanów BlackBerry w Polsce. Kontakt: artur@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba