Cztery, trzy, dwa? Ile smartfonów BlackBerry zobaczymy w 2018 roku?

Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 może być niezwykle interesujący dla entuzjastów marki BlackBerry. Zaledwie dwa dni temu informowaliśmy o możliwości pojawienia się następcy modelu Priv, a już mamy dla Was kolejne plotki dotyczące nowych urządzeń z logo jeżyny. Z informacji opublikowanych na portalu CrackBerry oraz forum CrackBerry, wyłaniają sylwetki trzech innych smartfonów.

Pierwszy z nich został ochrzczony jako „Athena”  i zdaje się być następcą modelu KEYone. Na jego pokładzie prawdopodobnie znajdzie się Snapdragon 660, 6 lub 8 GB pamięci operacyjnej oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Ponadto urządzenie może zostać wyposażone w podwójny aparat, co będzie zupełną nowością w telefonach BlackBerry. Z opublikowanych informacji wynika, iż smartfon prawdopodobnie zadebiutuje już w kwietniu, lecz oczywiście nie jest to nic pewnego.

Kolejne urządzenie, które może zadebiutować w tym roku to „Luna”. W jego przypadku informacji jest jednak znacznie mniej, ale istnieje prawdopodobieństwo, że smartfon również zostanie wyposażony w klawiaturę fizyczną. Zaznaczono także, iż prawdopodobnie będzie to urządzenie ze średniej półki. Wydaje się, że oznacza to zastosowanie gorszego aparatu, mniejszą ilość pamięci wewnętrznej, czy słabszą jakość wykonania. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to wiązało się z zastosowaniem procesora Snapdragon z serii 4xx, gdyż jego wydajność mogłaby okazać się niewystarczająca. Pojawienie się tańszego urządzenia, wyposażonego w klawiaturę fizyczną mogłoby spowodować, iż większa ilość osób sięgnęłaby po to rozwiązanie. Ponadto mogłoby to spowodować wzrost zainteresowania całym segmentem klawiaturowców. Jednakże czy podobnego zabiegu nie dałoby się osiągnąć poprzez zmniejszenie ceny KEYone po premierze jego następcy? Osobiście nie jestem zwolennikiem mnożenia średniaków w portfolio producenta. Utrzymanie w sprzedaży starszych flagowców ogranicza liczbę modeli, którym należy dostarczać aktualizacje, co może pozytywnie wpłynąć na szybkość ich udostępniania oraz długość wsparcia. Być może taka polityka może nie opłacać sie producentowi pod względem fiansowym, jednakże jeżeli zajrzymy do portfela Apple, to możemy odnieść zupełnie inne wrażenie.

Kończąc dygresję należy wskazać, że jako potencjalną datę premiery BlackBerry „Luna” wskazano sierpień.

Pojawiły się również plotki dotyczące w pełni dotykowego smartfona, jednak brak tutaj jest jakichkolwiek konkretów.

Warto zaznaczyć, że w wątpliwość została poddana rzekoma premiera następcy BlackBerry Priv. Wskazano, iż nazwa kodowa „Uni”, którą wiązano z tym modelem, jest już obecna w portfolio Alcatela np. okulary VR Uni360. Zwrócono również uwagę, iż „znak towarowy Uni stanowi jakoby rozszerzeni znaku towarowego Uni360, gdyż zawiera wszystkie kody regulacyjne drugiego”. Zaznaczono także, że patent w którego dokumentacji pojawiło się urządzenie wyglądające jak BlackBerry Priv, dotyczy głównie modułu aparatu, a nie samego urządzenia. Wydaje się więc, że zamieszczony szkic mógł mieć jedynie charakter poglądowy.

Trudno nie zauważyć trafności powyższych spostrzeżeń, ale czy oznacza to, że następca BlackBerry Priv w rzeczywistości nigdy nie ujrzy światła dziennego? Osobiście nie przekreślałbym premiery nowego slajdera, jednakże wydaje się, że prawdopodobnie nie ujrzymy go w najbliższym czasie.

Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze oczekiwania wobec smartfonów BlackBerry i na które z powyższych urządzeń czekacie najbardziej.

źródło: CrackBerry 

 

 

 

Grzegorz

Wielki entuzjasta marki BlackBerry. Obserwuj mnie:Twitter Instagram Kontakt: grzegorz@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba