Czy jeżynki są bezpieczne? Odkryta luka dotyczy również procesorów ARM!

W ostatnich dniach świat obiegła informacja o poważnej luce w działaniu procesorów. Pierwotnie sądzono, iż dotyczy ona jedynie układów Intela, jednak możemy już potwierdzić, że zagrożone są również procesory AMD oraz ARM.

Zagrożenie należy uznać za poważne, nie tylko ze względu na jego skalę, ale również mnogość prywatnych danych, które mogą zostać wykradzione. „Dzięki wykorzystaniu wspomnianych luk, złośliwa aplikacja może uzyskać dostęp do danych wykorzystywanych przez inny program, które standardowo pozostają dla niej niedostępne. W ten właśnie sposób atakujący może wejść w posiadanie naszych maili, zdjęć, dokumentów czy nawet przechowywanych haseł.” – Meltdownattack.com za pośrednictwem PhoneArena.com

Wśród istniejących zagrożeń wyróżniono dwa ataki: Meltdown oraz Spectre. Pierwszy z nich dotyczy jedynie procesorów Intel, jednak drugi może być wykorzystany również w stosunku do układów AMD oraz ARM. Warto zaznaczyć, że procesory ARM są stosowane w praktycznie wszystkich urządzeniach mobilnych.  Pojawia się więc pytanie czy nasze jeżynki są bezpieczne?

W kwestii smartfonów BlackBerry, działających pod kontrolą systemu Android, sytuacja jest dość klarowna. Google przygotowało już odpowiednią łatkę, która została udostępniona wraz ze styczniową aktualizacją zabezpieczeń. Zadaniem Kanadyjczyków pozostaje więc jak najszybsze dostarczenie jej na swoje urządzenia. Kiedy tylko wspomniane poprawki ujrzą światło dziennie, niezwłocznie zaktualizujcie swoje jeżynki!

Ponadto warto zaznaczyć, że aplikacje z pakietu Google takie jak Gmail, YouTube czy Mapy zostały zabezpieczone.

Pozostaje jednak kwestia urządzeń pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych BlackBerry 10 oraz BlackBerry OS. Niestety w tym aspekcie brak jest obecnie jakichkolwiek informacji. Zwróciliśmy się więc bezpośrednio do BlackBerry o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, natychmiast opublikujemy ją na BBHub. Pamiętajcie więc o zaglądaniu na Nasz portal!

Źródło: Android Central, PhoneArena, GoogleMeltdownattack.com,

Grzegorz

Wielki entuzjasta marki BlackBerry. Obserwuj mnie:Twitter Instagram Kontakt: grzegorz@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba