BlackBerry zapłaci Nokii 137 milionów dolarów

Jeszcze kilka lat temu obie te firmy były na szczycie i powyższa kwota zapewne nie zrobiłaby na nich większego wrażenia. Nie mniej dziś rano zarząd BlackBerry musiała zaboleć decyzja Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego zgodnie z którą kanadyjska korporacja musi zapłacić 137 milionów dolarów Nokii. Spór odnosi się do niejawnego kontraktu i wiąże się tylko z obowiązkiem zapłaty, a w oficjalnym stanowisku przedstawiciele BlackBerry piszą, że są rozczarowani, iż sąd nie zgodził się z ich argumentacją, ale akceptują decyzję. Jednocześnie firma planuje zaostrzoną walkę o prowadzone obecnie sprawy patentowe:

„To orzeczenie nie zmienia stanowiska BlackBerry, że Nokia narusza naszą własność intelektualną i nadal wykorzystujemy środki prawne zarówno w USA, jak i Niemczech”

Oddzielny przypadek wymieniony w oświadczeniu BlackBerry odnosi się do skargi złożonej w lutym, w której firma „dąży do uzyskania rekompensaty za nieautoryzowane użycie przez firmę Nokia technologii opatentowanej przez BlackBerry”, twierdząc, że sprzęt sieciowy Nokii, w tym jej stacje bazowe Flexi Multiradio, sieci radiowe kontrolerów i oprogramowanie Liquid Radio, naruszają 11 patentów BlackBerry. Innymi słowy, nic nie jest przesądzone, a szale zwycięstwa już wkrótce mogą się przechylić na korzyść BlackBerry, przez co Nokia musiałaby przekazać część z tych 137 milionów dolarów znów na kotno BlackBerry.

Zgodnie z planem Johna Chena, własność intelektualna BlackBerry jest jednym z kluczowych elementów pozyskiwania gotówki dla kanadyjskiej korporacji. Firma ma w swoim portfolio około 40 000 patentów, które dzięki odpowiedniemu licencjonowaniu mogą stanowić znakomity stały przychód dla BlackBerry. W listopadzie ogłoszono partnerstwo z amerykańską grupą Marconi w celu przygotowania odpowiednich licencji dla pozostałych gigantów branży tech.

Artur Patnaik

Z BlackBerry od 2009 | BBHub.pl ma dać nową jakość artykułów dla fanów BlackBerry w Polsce. Kontakt: artur@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba