BlackBerry Manager: Aplikacje BlackBerry dla telefonów z Androidem

Wraz z przejściem BlackBerry na platformę Android firma z Kanady musiała zadeklarować, że w kwestiach bezpieczeństwa postawi poprzeczkę na najwyższym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że BlackBerry to nie tylko super-bezpieczne telefony, ale także wygodne narzędzia do pracy i to właśnie produktywność wiele osób w Jeżynach ceni sobie najbardziej. W związku z tym, wraz z premierą PRIV, w sklepie Google Play pojawił się pakiet aplikacji dedykowanych na początku tylko dla słuchawek od BlackBerry, ale dość szybko udostępniono część z nich dla szerszej publiczności w ramach miesięcznej subskrypcji. 

Dzięki temu zabiegowi każdy może przetestować jak działa BlackBerry HUB oraz inne świetne apki, do których przywykliśmy za czasów BlackBerry 10. W ramach subskrypcji, oprócz typowych aplikacji jak kalendarz i kontakty, możemy jeszcze uruchomić cały Launcher BlackBerry, znany z ich urządzeń z Androidem, włącznie z uniwersalnym wyszukiwaniem (Device Search). W gratisie mamy jeszcze Password Keeper i Privacy Shade, czyli filtr prywatyzujący, z którego osobiście korzystam bardzo rzadko, ale czasami może być przydatny.

Osobiście uważam, że dla samego HUBa warto wydać tego 1$ miesięcznie na subskrypcję, jeśli mamy telefon z Androidem od innego producenta. Na pewno HUB ten nie jest tym samym do czego przywykliśmy za czasów BlackBerry 10, ale to wciąż świetny klient pocztowy i centrum powiadomień, które ma mnóstwo zalet, a co najważniejsze – na Androidzie w zasadzie jest bezkonkurencyjny, więc pomimo jego wad – zachęcam do przetestowania.

Pamiętajcie – autorskie aplikacje BlackBerry są regularnie aktualizowane i na bieżąco wzbogacane o nowe funkcje, dlatego jeśli 2 lata temu coś Wam nie działało, istnieje duże prawdopodobieństwo, że teraz wrażenia z użytkowania aplikacji od BlackBerry będą się diametralnie różnić.

Co jednak jeśli chcemy więcej, a co najważniejsze – chcemy świetnej klawiatury BlackBerry 10 na Androidzie? Na szczęście na to też jest sposób. Nazywa się: BlackBerry Manager i jest to aplikacja stworzona przez bardzo zdolnego dewelopera o nicku Cobalt (znanego głównie jako autora sklepu Google Play dla BlackBerry 10), która pozwala na instalację praktycznie wszystkich aplikacji od BlackBerry dostępnych w sklepie Google Play na Androidzie. To właśnie dzięki Cobaltowi możemy zainstalować prawdopodobnie najlepszą klawiaturę wirtualną na rynku, czyli BlackBerry Keyboard, na każdym telefonie z Androidem (5+).

W tym celu musimy udać się na podstronę githuba od Cobalta i tam pobrać plik .apk (czyli instalacyjny plik Androida). Po przesłaniu sobie tego pliku na telefon instalujemy go (telefon poprosi nas w tym celu o odblokowanie ręcznego instalowania aplikacji – możemy to zrobić na chwilę) i odpalamy apkę. Z poziomu Managera widzimy listę aplikacji dostępnych do pobrania i musimy zacząć od BlackBerry Hub+ Services, bo to usługi BlackBerry odpowiadają za komunikację pomiędzy resztą oprogramowania. Później wystarczy dograć to, na co mamy ochotę, więc dajcie znać w komentarzach, czy korzystacie z apek od BlackBerry na innych telefonach i czy zapisaliście się do subskrypcji. U mnie i małżonki na 2 Samsungach S6 edge wszystko działa bez zarzutów (ja korzystam z Managera, żona z subskrypcji) i jesteśmy oboje bardzo zadowoleni – w końcu klawiatura i nakładka Samsunga do najszybszych i najładniejszych nie należy, więc oprogramowanie od BB było dla mnie koniecznością przy przejściu na ten telefon.

Nie zapomnijcie się podzielić swoimi wrażeniami, a w razie problemów – nasza redakcja zawsze chętnie pomoże!

Artur Patnaik

Z BlackBerry od 2009 | BBHub.pl ma dać nową jakość artykułów dla fanów BlackBerry w Polsce. Kontakt: artur@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba