Czym jest BlackBerry Mobile i co różni je od BlackBerry?

Ponad rok temu świat obiegła informacja, iż BlackBerry ostatecznie rezygnuje z produkcji smartfonów. W konsekwencji można było odnieść wrażenie, że już nigdy więcej nie zobaczymy nowych urządzeń z jeżyną w logo.
13 miesięcy po tych wydarzeniach mogę z przyjemnością stwierdzić, że smartfony BlackBerry wcale nie zniknęły z rynku. Co więcej jestem przekonany, iż kryzys ostatnich lat został ostatecznie zażegnany i jeżynki znów stają w szranki z urządzeniami konkurencji, wcale nie będąc na przegranej pozycji.
W tym miejscu warto pochylić się nad poważnymi zmianami, które przez ostani rok zaszły w kanadyjskiej firmie i zastanowić się co oznaczają dla nas – konsumentów.

Po pierwsze należy odnieść się do informacji o zakończeniu produkcji smartfonów przez BlackBerry, co jest niezaprzeczalnym faktem. Wiele osób niestety źle zrozumiała ten komunikat i utożsamiła go z ostatecznym zniknięciem marki z rynku. Tymczasem BlackBerry zdecydowało się na powierzenie produkcji smartfonów partnerom, by móc skupić się na rozwoju oprogramowania. Dotychczas wyłoniono trzy podmioty, które zajmą się przygotowywaniem urządzeń z logo jeżyny oraz zdecydowano, za które rynki będą odpowiedzialne poszczególne z nich. Firmie BB PT MERAH PUTIH przypadła Indonezja, a OPTIMEMUS INFRACOM przydzielono Indie, Sri Lanke, Bangladesz oraz Nepal. Pierwsza z nich zaprezentowała dotychczas tylko jedno urządzenie, czyli model BlackBerry Aurora. Natomiast z rąk indyjskiego Optiemus’a wyszedł BlackBerry KEYone Limited Edition Black, znany na pozostałych rynkach jako BlackBerry KEYone Black Edition.

Oczywiście nas, jaki i znaczną większość świata, interesuje trzeci z partnerów, czyli TCL Communication, które odpowiada za wszystkie rynki, nie przydzielone powyższym podmiotom. Na mocy zawartego porozumienia, TCL zajmie się produkcją, sprzedażą oraz promocją smartfonów z logo jeżyny. W tym miejscu nadszedł czas, aby udzielić odpowiedzi na pytanie czym właściwie jest BlackBerry Mobile? Otóż należy je traktować jako osobny dział TCL Communication, który odpowiada za nowe jeżyny. Z moich informacji wynika jednak, że w szeregach BlackBerry Mobile nie brakuje dawnych pracowników kanadyjskiej firmy, którzy przez lata tworzyli nasze ulubione urządzenia. W powyższej sytuacji nie należy mieć wątpliwości iż dziedzictwo Kanadyjczyków zostanie zachowane, co zresztą widać po niezwykle udanym modelu KEYone. Rękę inżynierów BlackBerry da się również zauważyć w niedawno zaprezentowanym modelu Motion. Znajdujący się pod ekranem przycisk home, to nic innego jak znany nam od wielu lat trackpad.

(BlackBerry KEYone oraz BlackBerry KEYone „ubrany” w Dual Layer Shell)

Pozostaje jednak pytanie, gdzie w tym wszystkim jest kanadyjskie BlackBerry? Czy legendarna firma nie ma już nic wspólnego z zaprezentowanymi w tym roku urządzeniami? Nic bardziej mylnego!

Jak wcześniej wspomniałem partnerzy Kanadyjczyków są odpowiedzialni za produkcję, promocję oraz sprzedaż smartfonów z logo jeżyny. Brakuje tu jednak pewnej cechy, która od lat wyróżniała smartfony BlackBerry. Tak dobrze myślicie! Jest to oczywiście oprogramowanie!
Za kwestie z nim związane niezmiennie odpowiedzialni pozostają Kanadyjczycy. To do nich należy przygotowywanie Androida, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ponadto to BlackBerry jest odpowiedzialne za udostępnianie comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń oraz reagowanie na wszelkie potencjalne zagrożenia. Ostatnie miesiące jednoznacznie wskazują, że współpraca z partnerami układa się wzorowo. Świadczy o tym m.in. niedawno udostępniona łatka, która niweluje podatność jeżyn na ataki związane z luką w protokole WPA2 (KRACK). Niestety wielu producentów wciąż nie zareagowało na powyższe zagrożenie, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, należy stwierdzić, że mimo poważnych zmian organizacyjnych, smartfony BlackBerry wciąż pozostają tym czym były przez ostatnie lata. Nie można jednak niezauważyć, że bezpieczne i nastawione na produktywność jeżyny, stały się również prawdziwym centrum rozrywki. Dostęp do sklepu Google Play, świetne aparaty fotograficzne oraz wyjątkowo długi czas pracy na jednym ładowaniu, stanowią niezbity dowód na poparcie tej tezy.

Warto również zaznaczyć, że firma BlackBerry, oprócz przygotowywania oprogramowania dedykowanego nowym jeżynom, dynamicznie działa na wielu innych polach. To jednak temat na osobne wpisy, które już wkrótce pojawią się na BBHub!

Grzegorz

Wielki entuzjasta marki BlackBerry. Obserwuj mnie:Twitter Instagram Kontakt: grzegorz@bbhub.pl

Może Ci się również spodoba